Stenty serca – historia

Niezależnie od tego, czy miałeś już wszczepiony stent, czy będziesz go potrzebował w przyszłości, to poniżej znajdziesz informacje na temat tych niewielkich urządzeń.

Każdego roku wszczepia się blisko milion stentów otwierających zatkane lub zwężone tętnice, a wraz z wiekiem rosną szanse, że to właśnie Ty znajdziesz się na liście osób, które je otrzymają.

Założenie stentu może uratować ci życie podczas ataku serca, ale to, co zrobisz po zabiegu, może zadecydować o twoim zdrowiu w przyszłości.

Poprawa przepływu krwi

Stenty otwierają zatkane tętnice. Tętnice wieńcowe, które doprowadzają krew bogatą w tlen do mięśnia sercowego, mogą zostać zablokowane przez nagromadzenie złogów tłuszczowych.

Zmniejsza to dopływ tlenu do serca, co może powodować zmęczenie, duszności i ból w klatce piersiowej, ramieniu lub szyi. Możliwe jest jednak również wystąpienie zatoru bez żadnych objawów. Jeśli w zatkanej tętnicy utworzy się skrzep i całkowicie lub częściowo zablokuje przepływ krwi, może to doprowadzić do zawału serca.

Kardiolog może udrożnić zator podczas zabiegu zwanego angioplastyką. Cewnik (cienka, pusta w środku plastikowa rurka) jest wprowadzany do nadgarstka lub pachwiny i wprowadzany przez naczynia krwionośne do zablokowanej tętnicy wieńcowej.

Na końcówce cewnika znajduje się opróżniony balonik pokryty drucianą siateczką stentu. Napompowanie balonika powoduje rozprężenie stentu, dociskając go do wewnętrznej ściany tętnicy. Otwiera to tętnicę, umożliwiając swobodny przepływ krwi. Balonik i cewnik są następnie usuwane, a stent pozostaje, otwierając tętnicę.

Przez wiele lat stenty składały się wyłącznie z metalu, ale około 25% tętnic wieńcowych leczonych przy ich pomocy zamykało się ponownie po około sześciu miesiącach. Obecnie kardiolodzy najczęściej stosują stenty uwalniające leki, które są pokryte substancją leczniczą zapobiegającą nawrotowi zatoru poprzez hamowanie tworzenia się tkanki bliznowatej wewnątrz stentu, co stanowi główny problem w przypadku stentów metalowych.

Kiedy stenty są potrzebne?

Stenty są potrzebne w nagłych wypadkach, podczas ataku serca. Angioplastyka i założenie stentu mogą być również zalecane w przypadku utrzymujących się objawów ze strony serca, takich jak ból w klatce piersiowej, osłabienie lub konieczność złapania oddechu po lekkim wysiłku. Wiek nie jest czynnikiem, ponieważ w większości przypadków można założyć stent nawet w wieku 80 lat.

Przed rozważeniem umieszczenia stentu w przypadku dławicy piersiowej (ból w klatce piersiowej przy wysiłku), lekarz zaproponuje zastosowanie strategii związanych ze stylem życia jako leczenia pierwszego rodzaju. Obejmuje to przyjęcie zdrowej dla serca diety, która zawiera dużo warzyw i zdrowych tłuszczów, takich jak olej rybny, a mniej nieprzetworzonej i wysokocukrowej żywności, jak również wykonywanie zaleconych ćwiczeń kardio.

Lekarz będzie chciał również zmaksymalizować terapię lekową, co zwykle oznacza przyjmowanie aspiryny w małej dawce, aby zapobiec zakrzepom, statyny w dużej dawce, aby obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec dalszemu odkładaniu się, oraz leków, aby utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi. Jeśli stan pacjenta nie ulegnie poprawie, lekarz może zasugerować założenie stentu.

Zachowaj dobre nawyki

Nie myśl, że stent to wymówka, by mniej dbać o zdrowie serca. W rzeczywistości badania wykazały, że nie wydłużają one średniej długości życia. Stent nie zatrzyma ani nie zapobiegnie zatorom w innych obszarach, dlatego należy kontynuować zdrowe nawyki. Obejmują one kontrolę poziomu cholesterolu, utrzymywanie zdrowej diety i wagi oraz uprawianie dużej ilości ćwiczeń fizycznych.

Czego można się spodziewać?

Założenie stentu jest uważane za zabieg minimalnie inwazyjny – pacjent otrzymuje środek uspokajający, który pomaga się zrelaksować – a cały proces trwa kilka godzin.

Pacjent dochodzi do siebie w szpitalu przez kilka godzin przed powrotem do domu, lub w zależności od stanu zdrowia i tego, czy stent został założony z powodu zawału serca, może być konieczne pozostanie na noc. W miejscu wprowadzenia stentu często występują siniaki lub bolesność, a przez kilka dni pacjent może odczuwać zmęczenie. Należy również zwrócić się o pomoc medyczną w przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów:

  • zaczerwienienie, obrzęk, drenaż lub gorączka
  • zmiany temperatury lub koloru w ramieniu lub nodze, na której był wykonywany zabieg
  • omdlenie lub osłabienie
  • ból w klatce piersiowej lub spłycenie oddechu.

Zazwyczaj należy przyjmować zarówno aspirynę w małej dawce, jak i inny lek przeciwpłytkowy przez co najmniej sześć miesięcy, aby zapobiec zakrzepom krwi. Większość osób pozostaje na aspirynie w małej dawce przez czas nieokreślony.

Często już po kilku dniach można powrócić do lekkich, rutynowych czynności. Zazwyczaj można bezpiecznie powrócić do intensywnej aktywności fizycznej (w tym podnoszenia ciężkich przedmiotów) po trzech do czterech tygodniach, ale najpierw należy skonsultować się z lekarzem. Stenty są trwałe, ale do 5% będzie ponownie rozwijać blokady, które mogą powodować objawy serca ponownie. Jeśli jednak po około sześciu miesiącach nie wystąpiły żadne problemy, szanse na ich pojawienie się po tym czasie maleją.